Seznam skupin | Úvodní strana | Seznam hudebníků

Rádio Most
1979, 1984 - 1986 punk´n´roll
aktuální (poslední známá) sestava
Zdeněk (Jimi) Žolták - zpěv
Andrej Kohút - kytara
Roman Pašek - saxofon
Zdeněk Chládek - baskytara
Petr (Klepkin) Svatoch - bicí
Vladimír Majer - zvukař, manažer
nahrávky
1984 - Studio ´84
1984/85 - Live
2013 - Live KD Mariánské Radčice 1983
bývalí členové
Karel Šůcha - baskytara, zpěv
Zdena Šůchová - zpěv
Petr Baraňák - baskytara
hostování, záskok, technika, ostatní
informace o skupině

Prvotní hudební náznaky a pokusy už se připravovaly v 'garáži' od roku 1977, ovšem až v roce 1979 dochází k rozddělení na dvě části, skupiny Rádio a Neelectric Band (odkaz).

Novopečený báňský inženýr Karel Šůcha po svém návratu ze studií v Ostravě, kde šéfoval novovlnnému popu s názvem Společenství Bédy Foltýna, založil v Mostě skupinu Pan Krok (odkaz). Tento název se však neujal a došlo k přejměnování na Rádio. Sestava se stabilizovala ve složení: Karel Šůcha (baskytara, zpěv), Zdena Šůchová (zpěv), Ondra Kohút (kytara), Roman Pašek (saxofon), Petr Svatoch (bicí) a za člena skupiny byl pokládán i zvukař a manažer Vladimír Majer. Většinu hudby a textů psal K. Šůcha, ovšem aranžmá skladeb a scénické provedení byly kolektivní záležitostí. Hudebně se zpočátku jednalo o jakýsi hybrid punku a rock´n´rollu ("punk´n´roll"), který skupina dotvářela i na koncertech pestrým oblečením s nezbytnými černými brýlemi a divokým pódiovým "tělocvikem". O to se Šůcha vždycky snažil - aby se prostě bylo na co koukat.

Hudební publicista Vladimír Vlasák o kapele napsal v knize Excentrici v přízemí: "Hudebníci jsou v neustálém pohybu, víří po jevišti, proplétají se mezi sebou, mají nacvičeny některé efektní scény, jako společný výskok do výšky nebo pochod v zákrytu... Jsou oblečeni jako rock´n´rolloví pionýři padesátých let, ale saka mají vyzdobeny plackami a některými strnulejšími pohyby nás vrací do let osmdesátých."

Skupina si zahrála na známé přehlídce v Ostrově nad Ohří (Mladá rocková scéna), v pražských klubech a také na Beatsalonu 1984. Na podzim 1985 odešli oba Šůchovi, neboť Karel měl v hlavě svůj další, nový projekt - soubor Laura a její tygři. Do Rádia tedy nastoupila náhrada - baskytarista Zdeněk Chládek a zpěvák Zdeněk Žolták, nicméně v roce 1986 se rozpadlo.

(odkaz)Verze pro tisk