Seznam skupin | Úvodní strana | Seznam hudebníků

Definitivní Ententýk Litvínov
1994 - současnost ska rock pop
aktuální (poslední známá) sestava
Markéta Gregorová - zpěv
Kryštof Derner - kytara, zpěv
Jiří Vodrážka - sólová kytara
Miroslav Säckl - kytara
Vladimír Derner - perkuse, kytara
Miroslav Bartko - klávesy
Vít Šimeček - trumpeta
Jan Bendel - trumpeta
Vojta Šimeček - saxofon
Ondřej Rončka - baskytara
Štěpán Mareček - bicí
nahrávky
2004 - Demo (4 skladby)
2005 - Tatry (singl)
2006 - Kamila (singl)
2006 - ...hovoří CML (miniCD-R)
2007 - Leptenton (CD)
2012 - Desať mŕtvych veveričiek (CD)
bývalí členové
Michal Kurka - baskytara
Lukáš Pergl - saxofon
Bára Trübenekrová - saxofon
Marie (Marie Kieslowski, marK) Šedivá - zpěv
Hedvika Dernerová - zpěv
Irena - saxofon
Roman Merunka - kytara
Martin Březina - trumpeta
hostování, záskok, technika, ostatní
informace o skupině

Skupina se seskupila v roce 1994. Název kapele poradila podnapilá kamarádka a tento pak vyjadřuje touhu po něčem rozmarném a přitom trvanlivém (nebo po čemkoliv jiném). Styl se během patnácti let hraní nenápadně posunul od gymnaziálního rocku ke stylově bohaté, převážně optimistické vlastní tvorbě. Zvuk kapely je postaven na přehledné "šlapavé" rytmice, hlučných kytarách a zpěvu Markéty Gregorové. Vhodně jej doplňuje dechová sekce čítající v současné době tři členy.

____________________

1994 - 1995 - Skupina hraje na „ spářkách“ na Gymnáziu Litvínov a 3x v rockovém klubu DMD v Litvínově. Zkoušky na gymplu ukončují čajem a smaženkou v mléčném baru.

1996-1998 - Členové se příležitostně sejdou po bytech (popř. hospodách) a plánují budoucnost, Ententýk nehraje.

1998-2000 - Společnými financemi se složili na vlastní bicí. Zkouší se u Vládi Dernera ve sklepě. Hedvika odchází, zpívá hlavně Kryštof, všichni jsou okouzleni novou saxofonistkou Irenkou. Po zkoušce se sejdou na terase hostince Krušnohor, kde u piva řeší Irenku. Aby se více zviditelnili, uspořádají festival Skalák na Skalním Sklepě v Litvínově, kde si ale ke své smůle zahrají zpravidla až po půlnoci. Do zkušebny se vloudil Martin Březina lahodným tónem trubky, Evička Kubů pak svým bujným poprsím a volností mravů. Bohužel se ale navzájem tak rozdivočeli, že museli být vyhozeni.

2000-2005 - Přichází Marie. V Krušňáku zazpívala Černou káru a všichni ji chtěli (do sestavy). Následuje soustředění u Ester na chatě, kde se hodně pije, hraje (občas), koupe (na zahradě v plechové vaně) a seznamuje s novou zpěvačkou. Marie byla slušná, proto za ní obě sprostá slova musel zpívat Kryštof. Zanedlouho je zpívala sama. V sestavě se mění několik saxofonistek, hrají nějaké koncerty. Padne rozhodnutí konečně nahrávat. Vrací se Martin s trumpetou. V červnu 2004 točí ve studiu MusicService v Karlových Varech své první DEMO. Poprvé v životě slyší sami sebe a jsou mile (a samolibě) překvapeni. Cestou z Varů poslouchají čtyři zaznamenané písničky pořád dokola a nemohou se nabažit. V dubnu 2005 přichází nový kytarista Miroslav Säckl. Místo aby se učil na maturitu, zkouší a hraje. Přibývají koncerty i za hranicemi okresu a kraje. Nahrávají singl 'Tatry'.

2006 - V únoru točíme, kde jinde než ve studiu MusicService, další singl 'Kamila' a o měsíc později vychází první miniCD '...hovoří CML', které bylo pokřtěno v mosteckém klubu Záchytka. Kmotrem byl pan Paneš, který osobně přiletěl z Frankfurtu. V květnu začíná s kapelou vystupovat saxofonista Lukáš Pergl. Koncem května přestává s kapelou vystupovat saxofonista Lukáš Pergl. V listopadu přichází do kapely mladá a talentovaná saxofonistka Bára Trübenekrová. Odehrajeme nejvíc koncertů v historii kapely, některé vydařené, jiné už méně. V naší paměti navždy zůstanou koncerty v Suchdole a Buštěhradě. Poprvé hrajem na Moravě. A platíme pokutu v Šumperku za jízdu po pěší zóně. Na červenec si zaplatíme studio s plánem začít točit CD. To se ovšem nekoná kvůli Štěpánově angíně. Tahle nejdražší nemoc v historii kapely stála 2000,- denně.

2007 - V lednu jsme všichni zdraví, volno v práci zařízené, takže vyrážíme na týden do studia. A zase do Varů. Bydlíme u Marie na chatě v Suché u Jáchymova. Společně bydlíme, společně jíme, společně pijem. Marie se promění ve Frau Grau a dělá nám neuvěřitelný snídaně a večeře. Točení je náročný, objevuje se sem tam nějaká nejistota, ale pomalu se nahrává. Pomaleji než jsme čekali, takže hledáme volné termíny, jak se dá, a postupně dotáčíme i během února. Zadařilo se a CD je na světě. Dostává název 'Leptenton'. Do práce na obalu se pouští Karel Hejkal a i přes naše nekonečný výmysly a úpravy obal zdárně dokončí. Radim Holeček z agentury Maul se ujme výroby a navzdory neuvěřitelným problémům a průtahům CD přiveze. V současnosti plánujeme křest. Začíná s námi zkoušet nový saxofonista Vojta.

2008 - Začátek roku je tentokrát neobvyklý. Marie odjíždí na čtyři měsíce do Švýcarska vydělat valuty a kapela si tedy dává vynucenou pauzu. Smutně odmítáme několik plesů a koncertů. Po Mariině návratu začínáme zase hrát. První koncert tohoto roku se ale uskuteční až v červnu. Pak ale přichází léto, které je tento rok ve znamení festivalů. V červenci hrajeme poprvé za hranicemi - na InfernoFestu ve slovenském Martině. Koncert se úplně nevydařil, ale výlet to byl povedený. Festivalové léto pak pokračuje po Čechách a končí výborným koncertem na chomutovském Cumbajšpílu. V průběhu léta s kapelou začíná hrát i Vojtův mladší bratr Víťa. Takže se dechová sekce rozrůstá o další trumpetu. Na podzim nás trochu zabrzdí nemoci, ale po uzdravení zase pokračujeme především v tvorbě nových písniček, o kterých začínáme potichu a trochu nesměle mluvit jako o materiálu na novou desku. A začínáme se těšit na 15. rok existence kapely!!

2009 - Začátek roku je stejný jako v roce předchozím. Po „novoročním" koncertě Marie odjíždí do Švýcarska a tak má kapela koncertní pauzu až do konce května. Hned první akce ale stála za to. Zahájili jsme lázeňskou sezóny v Teplicích. Taky jsme poprvé zahráli v pražském klubu Vagon a objeli pár fesťáků v létě. Konec roku pak slavíme 15-ti leté výročí koncertem v Litvínově.

2010 - Tenhle rok začal řadou koncertů, z nichž za zmínku především stojí hraní v Teplicích jako předkapela francouzských Skarface. V druhé polovině roku nastala v kapele personální výměna na postu zpěvačky. Kapelu opouští Marie a nahrazuje jí Pája. Předtím ale stíháme ještě natočit pracovní demo s materiálem na připravovanou desku.

2011 - V září došlo k opětovné výměně zpěvaček, přišla Markéta Gregorová. S Markétou spatřilo světlo světa několik nových písní a konečně jsme dokončili přípravy na desku. Ta se v prosinci začala realizovat ve studiu Ponte records. Zároveň se stihla jedna i svatba.

2012 - Během nahrávání a koncertování se Kryštofovi s Hankou narodil syn Jáchym a stal se tak novým, zatím nehrajícím členem kapely. Zatím vše nasvědčuje tomu, že bude zpěvákem! Zanedlouho po něm se našemu trumpetistovi Martinovi a Alence narodil syn Martin. Vypadá to tedy, že o budoucnost kapely (a to i z hlediska genofondu) je postaráno. Před létem se podaří dodělat třetí album s názvem 'Desať mŕtvych veveričiek' a léto je spíš ve znamení odpočinku. Nicméně i během odpočinku se musí pracovat a tak kapela v současné době připravuje vydání CD, první klip a křest, který proběhne v září.Verze pro tisk